Antyperspirant

Antyperspirant to konieczność. Wiedzą o tym przede wszystkim ci, którzy zmuszeni są podróżować w upalne dni komunikacją miejską.

Na czym polega działanie antyperspirantu? Otóż antyperspirant ma za zadanie zmniejszyć wydzielanie potu. Mniej potu – mniej przykrego zapachu. Pot generalnie jest bezzapachowy, jednak to, co jemy nie pozostaje bez wpływu na nasz zapach. Im więcej jemy świństw, tym gorzej pachniemy.

Wraz z potem usuwane są z naszego organizmu toksyny ale w gruncie rzeczy w poceniu się chodzi najbardziej o termoregulację. W związku z tym wokół antyperspirantów narosło mnóstwo mitów. Jednym z nich jest rzekomy wzrost zachorowania na raka sutka. Otóż antyperspiranty raka sutka nie powodują. Mogą jedynie podrażniać bardzo wrażliwą skórę.

Obecnie wiadomo, że niektóre związki glinu mogą działać drażniąco na skórę lub wywoływać reakcje alergiczne, jednak bardzo rzadko takie działanie jest spowodowane regularnym stosowaniem antyperspirantów. Częściej wynika z podawania iniekcyjnego (np. reakcje na zawierające glin szczepionki u dzieci) lub stałego kontaktu z glinem (np. u pracowników przemysłu hutnicznego). Działanie drażniące wykazują np. chlorek i azotan glinu. Najczęściej stosowanym składnikiem antyperspirantów jest chlorowodorotlenek glinu (INCI: Aluminium Chlorohydrate), jednak ewentualne drażniące działanie kosmetyków zawierających ten związek wynika z niskiego pH preparatu a nie z działania samej substancji czynnej.

Dla tych, którym zawarte w antyperspirantach składniki jednak w jakiś sposób szkodzą, mam przepis na domowej roboty antyperspirant.

Składniki:

2 łyżki stołowe sody oczyszczonej

2 łyżki stołowe skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej (cornstarch)

2 łyżki stołowe masła kakaowego albo masła shea, może być olej kokosowy a także oliwa z oliwek

kilka kropeli witaminy E

olejek eteryczny (najlepiej z drzewa herbacianego, ze względu na działanie antybakteryjne; kilka kropel wystarczy)

Sposób przygotowania:

Tłuszcze rozpuszczamy (najwygodniej jest to zrobić w kuchence mikrofalowej). Skrobie mieszamy z sodą oczyszczoną. Gdy tłuszcz nieco ostygnie, wlewamy go do skrobi i sody. Dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy witaminę i olejki. Ponownie mieszamy i przekładamy całość do słoiczka.

Zamiast słoiczka możemy posłużyć się zużytym opakowaniem po antyperspirancie w sztyfcie.

Wykonanie antyperspirantu zajmuje dosłownie 3 minuty. Jest to jeden z najfajniejszych antyperspirantów jakie kiedykolwiek miałam! Dość przyjemny w dotyku, nie klei się, łatwo rozprowadza na skórze. Pachy pozostają suche, a oto przecież chodziło.

Zmodyfikowałam odrobinę przepis. Połączyłam olej kokosowy z masłem kakaowym. Dodałam więcej skrobi niż sody. Użyłam olejku z drzewa herbacianego z eukaliptusowym. Przechowuję go w szklanym słoiczku, a do aplikacji używam małej twardej plastykowej łyżeczki. Oczywiście najlepiej jest aplikować go palcami, wtedy mamy okazję dokładnie rozprowadzić go na skórze.


    • amy
    • 22 lutego, 2010

    Świetny przepis, rewelacyjna strona.Jestem wielką fanką naturalnych kosmetyków i domowych wyrobów. Stron na ten temat powstało wiele jednak ta mnie bardzo zaskoczyła-podane tu przepisy są tak banalnie proste że aby je zrobić nie trzeba nawet wychodzić z domu i robić jakieś specjalne zakupy. Antyperspirant boski i naprawde byłam w szoku kiedy po dodaniu oliwy uzyskałam coś co przypominało konsystencją krem z wysokiej półki.Z niecierpliwością czekam na kolejne przepisy!!!!!

      • aleksandra
      • 5 sierpnia, 2010

      Bardzo chętnie bym wypróbowała przepis na domowy antyperspirant i w związku z tym prosiłabym o dokładnie podanie ilości proporcji sody oczyszczonej. Nie wiem jak mam rozumieć:”2 łyżki stołowe szklanki sody oczyszczonej” ;p
      Bedę wdzięczna za odpowiedź.
      Pozdrawiam

      • hehe:)
        2 łyżki rzecz jasna. wdarł mi się tu jakiś błąd. dzięki za zwrócenie uwagi:) już poprawiam!
        🙂

    • aleksandra
    • 5 sierpnia, 2010

    dzięki za szybką odpowiedź 🙂

    • n
    • 7 grudnia, 2010

    zrobiłam z oliwą z oliwek i bez witaminy E. Do zapachu dodałam olejek pichtowy, teraz wiem że nie był to najlepszy wybór bo ludziom kojarzy sie z terpentyną i w sumie nie pachnie za ładnie. Ale, ale, przepis wypasiony nawet bez zapachu można przeciez tego używać a pod koniec dnia nie czuć potu i nie ma plam 😀 szybko, tanio, i mam frajdę że zrobiłam to sama. Wielkie dzięki za przepis 🙂

    • An
    • 27 stycznia, 2011

    A nie zostawia plam na ubraniach?

    • Nie zdarzyło mi się to jeszcze. Generalnie nie ma tam też nic takiego, co mogłoby zostawiać plamy. W końcu jest tam mąka ziemniaczana, z której robi się krochmal (a jak wiadomo – krochmal nie plami tkanin – inaczej nie byłby do tkanin używany). Nie trzeba nakładać grubej warstwy – to również działa na korzyść tego antyperspirantu.

    • Asia
    • 7 lipca, 2011

    Bardzo dziękuję za przepis:) Chciałabym się zapytać czy zamiast masła shea lub oliwy z oliwek mogłabym użyć masła z mango? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂

    • Mika
    • 15 października, 2011

    Witam mam pytanie a to masło kakaowe to gdzie je można kupić w sklepie spożywczym czy kosmetycznym?? Prosze o odpowiedź.

  1. Ja zaopatruję się w aptece:)

  1. No trackbacks yet.

Dodaj komentarz